بازگشت به صفحه اول
 

 

 

بیانیه شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه دموکرات

دستگيری  فعالين سياسی، مدنی و هنرمندان، نشانگر استيصال و ترس جمهوری اسلامی است!

  

محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو سینماگر سرشناس ایرانی به اتهام "ارتباط با ضدانقلاب" و "التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه" در جریان ریزش متروپل آبادان و مصطفی تاج زاده کنشگر سياسی شناخته شده به اتهام "اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور، نشر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی” توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. 

محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد از امضاکنندگان بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار» هستند که بیش از صد تن از سینماگران ایرانی در جریان ریزش متروپل آبادان در هشتم خرداد ماه در آن اعلاميه  از نظاميان خواسته بودند که سلاح‌هایشان را زمین بگذارند و "به آغوش ملت بازگردند". 

مصطفی تاج زاده پس از انتخابات ۸۸ مشابه همين اتهامات، ۷ سال حبس کشيد و در سال ۹۵ از زندان آزاد شد. او در ماه های گذشته در مناظره های کلاب هاوس حضور يافته و سياست ها و عملکردهای حکومت و علی خامنه ای را نقد و ضرورت تغيير ساختارهای سياسی جمهوری اسلامی را مطرح می کرد.  

جمهوری اسلامی در ماه های گذشته برای خاموش کردن اعتراضات خيابانی تعدادی از فعالين جنبش کارگری و معلمان را دستگير و روانه زندان ها ساخت. رضا شهابی و حسن سعیدی دو تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد حدود دو ماه است در بند ۲۰۹ زندان اوین هستند. رضا شهابی ۲۸ روز و حسن سعيدی ۱۹ روز است که در اعتصاب غذا به سر می برند. اسکندر (سوران) لطفی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و سخنگوی شورای صنفی فرهنگیان ایران به علت تحت فشار قرار گرفتن جهت اعتراف اجباری، در سلول انفرادی به اعتصاب غذای خشک دست زده است. هفت فعال صنفی معلمان کردستان هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند. نرگس محمدی، سعید مدنی، مهدی محمودیان، محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، کیوان صمیمی، اسماعیل عبدی، فرهاد میثمی، رسول بداغی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، انيشا اسدالهی، کيوان مهتدی و.... هم چنان در حبس هستند.  

از سوی ديگر سران حکومت اسلامی در روزهای گذشته ستادهای امر به معروف را بار ديگر راه انداخته و ماشين های گشت را برای کنترل حجاب زن ها راهی خيابان ها کرده اند. این‌بار يورش ها ابعاد گسترده تری پيدا کرده است. در برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی و فارس، برای محروم کردن زنان از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی خيز برداشته‌اند.  

جمهوری اسلامی در گرداب بحران های فراگير فرو رفته و بطور روزافزونی با اعتراضات مردمی روبروست. سران حکومت به شدت ترسيده اند و نگرانند که در اين گرداب غرق شوند. علی خامنه ای در چنين وضعی از "خدای دهه ۶۰" صحبت می کند که دهه سرکوب، دهشت و کشتار بود. در اين دهه هزاران انسان شريف و بی گناه به جوخه های اعدام سپرده شدند. غافل از اژ اينکه جامعه ما در شرايط دهه ۶۰ قرار ندارد. جنبش های مردمی در حال پيشروی است و حکومت هم در وضعيت استيصال قرار دارد و با بحران های متعدد و درهم تنيده مواجه است. علی خامنه ای و ارگان های سرکوب وی با دستگيری های گسترده و راه اندازی ستادهای امر به معروف می خواهند ترس خود را به جامعه منتقل کنند، تا بلکه جامعه خاموشی گزيند. حال آنکه ترس مردم فرو ريخته و از کارائی ارگان های سرکوب کاسته شده است. حکومت ديگر قادر نيست مردم را به خانه هايشان برگرداند. مردم در خیابانها به اعتراضات خود ادامه میدهند و حاضر به خانه نشينی نيستند.  

دستگيری مصطفی تاج زاده که خود را اصلاح طلب ساختارگرا می نامد و برای اصلاح و تغيير ساختار جمهوری اسلامی در چارچوب قانون اساسی آن تلاش می کند و به واقع مصلحت نظام را می خواهد، نشان می دهد که حکومت اساسا اعتقادی به لزوم رفرم ندارد و راه آنرا مسدود می کند‌. اين وضعيت فاجعه بار با گذار از جمهوری اسلامی و استقرار يک جمهوری مبتنی بر دموکراسی، جدائی دين و دولت و حقوق بشر پايان می پذيرد.

ما ۶ سازمان و حزب جمهوری خواه دموکرات، تمامی این دستگیری ها و افزایش موج ارعاب و سرکوب و محدودیتهای اجتماعی و سیاسی در جامعه ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم می کنيم و بر آزادی همه زندانيان سياسی پای می فشاريم و از همه نيروهای آزاديخواه می خواهيم که صدای اعتراض خود را عليه دستگيری ها بلند کرده و از اعتراضات مردمی حمايت کنند.

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی

 

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران

جبهه ملی‌ایران ـ اروپا (سامان ششم)‏

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)‏

حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران

سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور

همبستگی جمهوری‌خواهان ایران (هجا)

 

۹ ژوئيه ۲۰۲۲ (۱۸ تير ۱۴۰۱)

 
بازگشت به صفحه اول

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران