بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

 

 

 

 

بیانیه مشترک چهار سازمان جمهوریخواه:

جمهوری اسلامی ناتوان از مهار بحران کرونا است!

در جمهوری اسلامی جان انسان ارزشی ندارد

 

پس از کشته شدن صدها تن از معترضان در خیزش آبان‌ماه، بعد از جانباختن ده‌ها تن در مراسم تشییع جنازه‌ی قاسم سلیمانی در کرمان و حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی و به قتل رساندن ۱۷۶ تن، اکنون در رابطه با شیوع ویروس کرونا در ایران شاهد فاجعه‌ی دیگری هستیم. خبرهای رسیده از ایران حاکی از آن‌ است که شیوع این ویروس در ایران سرعت یافته و ۱۱ استان در سراسر کشور را فراگرفته است. در حالی‌که در آمار رسمی صحبت از مرگ ۱۵ نفر و ابتلای قطعی ۹۵ نفر است، به گفته آقای احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مجلس شورای اسلامی تنها در قم تا کنون ۵۰ نفر در پی ابتلا به این ویروس جان باخته اند. وقتی برخی از نمایندگان مجلس، مسئولان وزارت بهداشت و شهرداری ها به این بیماری مبتلا شده اند، می توان دریافت که دامنه شیوع ویروس کرونا در کشور تا چه حد گسترش یافته است. 

در حالی که مقامات سایر کشورهای جهان همه امکانات را برای جلوگیری از تلفات و شیوع بیشتر این بیماری خطرناک و کشنده به کار گرفته، مبتلایان را به سرعت قرنطینه میکنند، اماکن تجمعات را تعطیل کرده و مردم را لحظه به لحظه در جریان اخبار ابتلا به این بیماری قرار میدهند، جمهوری اسلامی تا کنون اقدام اساسی و موثری در این زمینه به عمل نیاورده، همچنان نشان داده که ارزشی برای جان ایرانیان قائل نیست، همه چيز را از زاويه منافع تنگ نظرانه حکومت و با نگاه سياسی ـ امنيتی می بيند و متهم است که عامدانه خبر شیوع کرونا در قم و ابتلای مردم را برای مدتی مخفی کرده است. 

آقای علی خامنه ای که در روز ۴ اسفند فاصله محل نشستن خود را با طلبه‌هایی که در کلاس درس او شرکت می‌کنند، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، نسبت به جلسات پیشین دو برابر کرده بود، در سخنرانی خود، نه به افراد جانباخته یا درگیر در ماجرا اشاره ای کرد و نه از این واقعه ابراز تاسفی نمود. گوئی که اصلا اتفاق مهمی رخ نداده است. 

اکنون سه هفته پس از آغاز ابتلاء شهروندان به ویروس کرونا هنوز آمار جامع و دقیقی از جانباختگان و مبتلایان و محل اقامت آنان از طرف مقامات مسئول جمهوری اسلامی در باره تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، همانند تعداد کشته شدگان حوادث آبانماه، منتشر نشده و اطلاعات به صورت قطره چکانی داده می شود. 

همه چیز حکایت از آن دارد که حاکمیت برنامه و آمادگی های لازم برای دفع فاجعه شیوع ویروس کرونا و وقایع دیگر مانند سیل، زلزله، آلودگی هوا، گرد و غبار، آتش سوزی جنگلها و سایر اتفاقات طبیعی یا خودساخته را ندارد و پیش بینی های قبلی، فراهم نمودن زیرساخت های لازم، ابزار و وسائل ضروری و ایجاد آمادگیهای خاص مانند آموزش برخورد با اینگونه وقایع انجام نگرفته و نمیگیرد. ساختار مدیریت بحران کشور خود دچار بیماری مزمن است، حتی اکنون که بر اساس پیش بینی ها بزودی سیل مناطق عظیمی از کشور را در بر خواهد گرفت، هنوز هیچگونه تمایل و آمادگی برای جلوگیری از خسارات و پناه دادن به موقع مردم نیز ایجاد نشده است. اگر حاکمیت برای جان مردم ارزش قائل بود، میباست هر چه سریعتر تمامی پروازهای ارتباطی با چین را متوقف میکرد، مراکز عمومی کشور از جمله امام زاده ها، سینماها، مساجد و ورزشگاه ها را موقتا تعطیل مینمود، از مردم میخواست که از ترددهای غیرضروری خودداری کنند، تدابیر مناسب برای کنترل شهرها می اندیشید و از کارشناسان نهادهای بین المللی بهداشت برای حل مشکلات یاری میگرفت. اما حکومت ایران هیچ یک از این اقدامات را بهدرستی انجام نداده است. برای نمونه علیرغم هشدار منابع مختلف و حتی خود وزارات بهداشت، طی سه هفته ممنوعیت به خاطر کرونا، ماهان ایر ۵۵ پرواز به چین داشته است. مضافا اینکه حکومت با عدم ایجاد قرنطینه موثر و تامین ماسک به میزان مورد نیاز، برخورد غیر مسئولانه ای در قبال اشاعهیبیماری در سطح جهانی کرده است.  

در حالی که بحران ها یکی پس از دیگری کشور را فرا میگیرد، سران جمهوری اسلامی همچنان به فکر ادامه حکومت با اتکا به زور و فریب در داخل و تنش آفرینی در خارج از کشور هستند. گروه حاکم منابع عظیم انسانی و مالی و طبیعی ایران را در کنار فساد و چپاول، صرف خیالبافی صدور انقلاب اسلامی و تاسیس حکومت جهانی اسلام مینماید. حال آنکه دود همه این سیاست های جنون آمیز به چشم مردم ایران میرود و در کنار آن سیاست های اقتصادی رژیم و تحریم های دولت ترامپ هر روز زندگی مردم ایران را سخت تر کرده و فشار بر آنان را بیشتر میکند.  

اکثریت مردم ایران در هر فرصتی، از جمله با تحریم فعال و هدفمند انتخابات اخیر مخالفت قاطع خود را با این نظام دیکتاتوری و سرکوب نشان داده اند.  

ما چهار سازمان دموکرات و جمهوریخواه که بر گذار مسالمت آمیز از جمهوری اسلامی پای می فشاریم، بشدت نگران گسترش و اشاعه‌ی بیماری کرونا و تلفات انسانی، و پیآمدهای اجتماعی و اقتصادی آن هستیم. امروز بیش از پیش بنظر میرسد که حاکمیت تسلطی بر اداره امور ندارد. نظام در همه أمور به بن بست رسيده و شیرازه امور در حال از هم‌گسیختن است. بايد حکومت جمهوری اسلامی را به انجام اقدامات پیشگیرانه وادار ساخت. سران جمهوری اسلامی غرق در اوهام خود هستند و ناکارامدی خود را در همه‌ی زمینه‌ها از جمله در مقابله با شیوع کرونا هم اشکار ساخته‌اند. با مبارزه متحد بايد آن‌ها را وادار کرد به خواست ملت گردن گذارند و راه را برای استقرار حکومتی متکی به آراء مردم و ضامن استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و سکولاریسم هموار کنند. هرچه آنها طولانی تر به وضعیت نابسامان کنونی ادامه دهند، عاقبت کار خود را بدتر و آسیب‌ها به کشور و مردم ایران را بیشتر خواهند ساخت.

 

هیئت های سیاسی – اجرائی:

اتحاد جمهوری خواهان ایران

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

سازمان های جبهه ملی ایران خارج از کشور

همبستگی جمهوری خواهان ایران

 

۷ اسفند ۱۳۹۸ (۲6 فوريه ۲۰۲۰)

 

 

 

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران