بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

 

 پشتیبانی چهار حزب و سازمان چهار سازمان و حزب دموکرات، جمهوریخواه و ملی از اعتراضات مردم در سراسر کشور

اعتراضات خيابانی را ادامه و گسترش دهيم!

 

اعتراضات عليه افزايش قيمت بنزين سراسر کشور را فرا گرفته است. تهران و ده ها شهر به اين اعتراضات پيوسته اند. در اين اعتراضات گروه ها و اقشار مختلف مردم شرکت دارند. نیروهای سرکوبگر جمهورى اسلامی به مقابله با مردم معترض برخاسته اند که در اثر آن تعدادی از تظاهرکنندگان کشته شده و عده زيادی مجروح شده‌اند.

 خبرها و ویدئوهائی که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده اند نشان می دهند که مرتبأ شهرهای بیشتری به اين خيزش می پیوندد و به اشکال مختلف اعتراض خود را عليه جمهوری اسلامی بيان می کنند. سه برابر شدن ناگهانی قيمت بنزين خشم فروخفته مردم را شعله ور کرده و به خيابان ها آورده است.اعتراضات، نشانگر گستردگی و عمق نارضايتی در جامعه از حكومت است که زندگی گروه های وسيعی از مردم را به فلاکت کشانده و با سياست های مخرب خود کشور را با بحران های چندجانبه و درهم تنيده مواجه كرده است.

سياست های ناکارآمد جمهوری اسلامی، تحريم های فلج کننده دولت ترامپ و کاهش درآمد حاصل ار فروش نفت موجب شده است که دولت با کسری بودجه کمرشکنی روبرو گردد. اما حکومت تصميم گرفته است که کسری بودجه را با اتخاذ شيوه هاى نادرست و زمانبندی نادرست‌تر از مسیر به اصطلاح واقعى نمودن قيمت بنزين از جيب مردم تامين كند. اين تصميم در شرایطی اتخاذ شده است که باندهای حکومتی، ثروت کشور را غارت می کنند، بخش های اقتصادی که به سپاه و بيت رهبری نظام تعلق دارند، عمدتا ماليات نمی پردازند، بودجه های کلانی به ارگان های نظامی، امنيتی ـ اطلاعاتی، تبليغاتی و حوزوی اختصاص می يابد و بخشی از درآمد ارزی تحت عنوان گسترش عمق استراتژیک در اختيار دولت سوريه، حزب الله لبنان، انصارالله یمن و حشدالشعبی و ساير گروه های وابسته به رژيم ايران قرار می گيرد.

در شرایط دشوار اقتصادی و تنگناهای شدید معیشتی موجود و با علم به نادیده انگاشته شدن منافع ملی، مردم حاضر به تداوم اين غارتگری و پرداخت کسری بودجه از جيب خود نيستند. اعتراض مردم تنها به دولت روحانی نيست، بلکه به نظام جمهوری اسلامی است.

کسری بودجه از روش هاى ديگر مى تواند تامين گردد. سه برابر شدن قيمت بنزين به عنوان کالای اساسی به افزايش بهاى ساير کالاها و خدمات، به تورم روزافزون و به تبع آن گسترش فقر و بيکاری منجر خواهد شد و زندگی اکثريت مردم را به فلاکت بيشتر سوق خواهد داد.

خيزش مردم ايران با اعتراض عليه افزايش قيمت حامل‌های انرژی آغاز شد. ولی بلافاصله به اعتراض سياسی فراروئيد و بدرستی راس هرم قدرت يعنی علی خامنه ای را هدف قرار داد.

برجسته کردن " اشرار" در اعتراضات مردمی توسط خامنه ای، نادیده گرفتن نگرانی های مردم و مقاومت سرسختاته در برابر توقف افزایش قیمت انرژی، روشن ساخت که سرکوب خونین و گسترده با چراغ سبز وی در دستور کار حکومت قرار گرفته است. تسلیم فراکسیون امید در برابر تهدید خامنه ای و پس گرفتن طرح توقف افزایش بهای حامل های انرژی نشان داد که بخش مسلط اصلاح طلبان بیش از پیش در وضعیت موجود هضم شده و ناتوان از ایجاد تغییرات مورد خواست مردم است.

 با تداوم اعتراضات، شعارها عليه رژيم حاکم پررنگ تر و مشخص تر شده و خواسته های معين شکل خواهند گرفت. مردم بدرستی به اين برداشت رسيده اند که برای رساندن صدای خود به گوش حکومتگران به خيابان ها بيآيند و مطالبات خود را فرياد کنند.

ما چهار حزب و سازمان سياسی جمهوری‌خواه، اعتراض مردم عليه افزايش قيمت بنزين را به حق می دانيم و از آن پشتيبانی می کنيم و به شدت نسبت به سرکوب اعتراضات معترضيم. از دیدگاه ما طرح افزايش بهای حامل‌های انرژی بايد فورا متوقف گردد و راهكار مناسبى براى حل مشكل انديشيده شود، به صورتیکه تاوان آن را گروه های آسيب پذير جامعه پس ندهند. ما از مردم شهرهای مختلف کشور می خواهيم که به اعتراضات بپبيوندند. استمرار اعتراضات دستگاه سرکوب را فرسوده می سازد. از تظاهرکنندگان مصرانه درخواست مى كنيم که از خشونت بپرهيزند و به مبارزات خود به شکل مدنی و مسالمت‌جویانه ادامه دهند و نهاد ولايت فقيه و ديکتاتور حاکم يعنی علی خامنه ای را هدف قرار دهند. کاربرد خشونت خواست حکومتگران است تا سرکوب را توجيه کنند. به باور ما درمان اساسى مشكلات كنونى كشور تغييرات سياسى ساختارى و متوقف كردن سياست خارجى ستيزه جو و ماجراجویی های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

هیئت های سیاسی ـ اجرائی 

اتحاد جمهوریخواهان ایران

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

همبستگی جمهوری خواهان ایران

 

۲۶ آبان ۱۳۹۸ (۱۷ نوامبر ۲۰۱۹)

 

 

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران