بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

 

اعلام استقلال اقلیم کردستان عراق منافی صلح و آرامش در منطقه

 

برای ما رهروان راه مصدق، استقرار صلح و آرامش در منطقه پرآشوب خاورمیانه در وضعیت کنونی مهمترین وحیاتی ترین اقدام است. تا زمانی که جنگ و در گیری در این محدوده ادامه دارد مردم به اسارت گرفته شده و یا به قتل میرسند، شهرها ویران میشود و ملیونها انسان مجبورند برای حفظ جان خویش آواره کشورهای بیگانه شوند، اعلام استقلال اقلیم کردستان عراق جز شعله ‌ور ساختن آتش جنگ و کشتاری دیگر در منطقه ثمره ای ندارد.

از روزی که آیت الله خمینی با استقرار حکومت اسلامی در ایران همه معادلات سیاسی را دگرگون ساخت و با صدور انقلاب اسلامی خود جنگ و ترور و ویرانی را برای مردم ستمدیده و فقیر این محدوده به ارمغان آورد تا به امروز که نزدیک به چهل سال از آن فتنه میگذرد، منطقه خاورمیانه همچنان درگیر جنگهای غالبا مذهبی و تروریسم اسلامی است. در این شرائط که این جنگها میلیونها کشته و مجروح و آواره ببار آورده و منطقه را ویران کرده است، اقلیم کردستان عراق با اعلام استقلال خود زمینه را برای جنگی جدید فراهم مینماید.

هنگامی که پیشمرگه های کرد با محاصره کرکوک و بستن جاده های آن چاههای نفت این منطقه را تهدید میکنند، واضح است که عراق، ترکیه و جمهوری اسلامی این اقدام را چون تهدیدی علیه موجودیت خود ارزیابی کرده و دست به مقابله بزنند. دار و دسته بارزانی که از راه صادرات و فروش غیرمجاز نفت موفق به ایجاد صدها شرکت تجاری و تولیدی در ترکیه و عراق و دیگر کشورهای همجوار شده اکنون قصد دارد به بهانه «استقلال کردستان» پس از سرکوب مخالفان در اقلیم کردستان عراق به چاههای نفت کرکوک و موصل دست اندازی کند.

ایجاد یک کشور مستقل کرد در عراق چراغ سبزی خواهد بود برای کردهای مقیم سوریه، ترکیه و ایران که هریک با دست زدن به یک همه پرسی در شرایطی مستعد اعلام استقلال کرده خواهان کشوری مجزا برای خود شوند. به این ترتیب خاورمیانه که هم امروز نیز با جنگ ایران و عراق، حمله صدام حسین به کویت و حمله متقابل آمریکا به عراق، جنگ افغانستان و اخیرا سوریه و یمن دچار کشت و کشتار است،گرفتار جنگ دیگری میشود که بازگشت صلح و آرامش را برای سالها غیر ممکن میسازد.

آنهایی که ادعا میکنند اعلام استقلال کردهای مقیم کشور عراق مطابق اصل «حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خویش» که در حقوق بین الملل سال 1930 ذکر شده موجه است، در نظر نمیگیرند که اصل نامبرده شرط مهم دیگری را نیز تعیین نموده که سخنگوی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اخیرا آنرا در مخالفت با رفراندم برای استقلال در کاتالونیا چنین اعلام کرد: "حقّ تعیین سرنوشت یکی از حقوق ابتدایی است. اما این مساله باید به گونه‌ای محقق شود که وحدت اراضی را حفظ کرده و باعث درگیری نشود".

بارزانی و ایل وی بعید است ندانند که اعلام استقلال اقلیم کردستان چه در گیری هائی را در منطقه خاور میانه به دنبال خواهد داشت. اینکه با این وجود مصرانه بر آن پافشاری میکنند، یعنی که خواهان جنگ و آشوب دیگری در منطقه میباشند و اهمیتی برای آواره و کشته شدن مردم قائل نیستند. بارزانی و همدستان وی فراموش میکنند که جنگ طلبی فقط به آنها محدود نمیشود. رژیمهای دیگری نیز در منطقه هستند که برای ماندن در قدرت آماده جنگ میباشند. جمهوری اسلامی خامنه ای، ترکیه اردوغان و حکومت متزلزل عراق نیز برای حفظ قدرت خود حاضرند همه نوع هزینه ای را بپردازند. در این میان نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را نیز نباید فراموش کرد. آن دو نیز برای تحقق اهدف خود کوشش میکنند به آشوبی که سرنوشت منطقه خاور میانه را دگرگون خواهد کرد، دامن بزنند.

ما نه تنها ازیک دیدگاه اومانیستی و بشردوستانه بلکه براساس دفاع بی چون و چرا از تمامیت ارضی، حفظ صلح و امنیت و آرامش در منطقه را مقدم بر هر چیز قلمداد میکنیم. از این دیدگاه اقدامات جدائی طلبانه بارزانی و گروه وی در اقلیم کردستان عراق را به شدت محکوم کرده و از هموطنان کرد که به حفظ تمامیت ارضی ایران پایبند میباشند، انتظار داریم به خطراتی که ماجراجوئیهای بارزانی و اقوام کردعراقی برای کردهای دیگر به دنبال خواهد داشت توجه داشته باشند و جدائی طلبان در عراق را متوجه عواقب خونینی که این اقدامات در پی خواهند داشت بنمایند.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

25 مهرماه 1396 برابر 17 اکتبر 2017

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info

 

o

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران