بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

 

فاجعه پلاسكو نمادی دیگر از فساد، بی قانونی و بی کفایتی حاکمان در ایران

ریزش ساختمان پلاسكو در تهران كه باعث جان سپردن تعداد زیادی از آتش نشانان شجاع و از جان گذشته و در عین حال مظلوم ما شد بار دیگر ملت ایران را به سوگ نشاند و موج بی سابقه ای از واكنش های داخلی و خارجی را در پی داشت. 

متاسفانه بی كفایتی و عدم صلاحیت آشكار حاكمان جمهوری اسلامی در همه عرصه ها به گونه ای شده است كه تقریبا هر حادثه ساده و قابل پیشگیری در كشور به فاجعه ای ملی بدل می شود و صدمات سنگین جانی و مالی را برای هموطنان ما در پی می آورد. ناتوانی در اداره امور مملكت از شخص رهبر جمهوری اسلامی گرفته تا سایر رده های سیاسی و اجتماعی چنان آشكار است كه با هیچ توجیه و تفسیری قابل كتمان نیست. همین كه حاكمانی كه خود را صاحب مطلق العنان جان و مال و فكر و اراده همه مردم می دانند، هیچ مسئولیتی را به عهده نمیگیرند و پوزشی نمی خواهند، روشن ترین دلیل ناتوانی و فقدان مشروعیت حکومت است. 

در بروز این فاجعه، تخلف های شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان كه اکنون مالکیت پلاسكو را بر عهده دارد و مستقیما زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می كُند و همچنین صرف هزینه های هنگفت برای تامین آلات و ادوات سركوب داخلی و دخالتهای نظامی و سیاسی در کشورهای دیگر نقش عمده را دارد. به این ترتیب است که بودجه ای برای تامین نیازهای ضروری اجتماعی و خدمت به شهروندان باقی نمی ماند. نتیجه آشكار غارت دارایی های ملی، شرارت های منطقه ای، برگزاری همه ساله مانورهای جنگ شهری برای وحشت افزایی در كشور و نمایش مدل های جدید ماشین های سركوب، وضعیت هولناكی است كه امروز شاهد آن هستیم.

فقدان یك استراتژی جامع و كلان برای مدیریت حوادث غیر مترقبه و بهبود ایمنی شهروندان، فقدان یك سیستم متمرکز برای هماهنگی میان مهم ترین ارگان های مربوطه، عدم رعایت استانداردهای ایمنی و عدم بهره گیری از رسانه های همگانی برای آموزش شهروندان و آماده ‌سازی ایشان برای مواجهه یا شرائط بحرانی، حاصل فساد، بی قانونی و بی کفایتی مسئولان حاکم در کشور است.

هنگامی كه بی اعتنایی به امنیت جانی و مالی شهروندان به رویه حكومت تبدیل می شود و امكانات و تجهیزات شبكه های امدادی كشور (خصوصا در تهران كه اتفاقا سالهاست نگرانی زلزله ای مهیب را در دل دارد) حتا در محافظت از جان و سلامت نیروهای امدادی و آتش نشان هم كارآمدی ندارد، چگونه میتوان به نجات جان و حراست از امنیت و سلامت و زندگی شهروندان امید داشت؟ 

در فرهنگ حاكمان جمهوری اسلامی كه به دفعات ثابت كرده اند هدفی جز غارت دارایی های ملت و ویرانی سرزمین و سركوب ملت ندارند، مردم جایی ندارند و جان و مال شان بی بهاست.

حادثه پلاسكو نشان داد كه جمهوری اسلامی در زمانی كه اتفاقات ناگهانی پیش آید و جان مردم در خطر باشد، نه مسئولیتی می پذیرد و نه توان كمكی خواهد داشت. در چنین وضعیتی حاکمان فقط به حفظ موقعیت خویش و قربانی كردن شهروندان این آب و خاك برای حفظ قدرت نامشروع خود می اندیشند و راهی نداریم جز آنکه برای دفع فاجعه به گونه ای اساسی به فکر چاره باشیم. 

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج كشور همراه و همدل با همه هم میهنان عزیز، همدردی قلبی و صمیمانه خود را به خانواده های رنج دیده آتش نشانان غیرتمند و فداكار كه در این فاجعه بزرگ جان سپردند تقدیم می دارد و آرزو دارد که سرزمین ما از تكرار چنین فجایعی كه نتیجه سوء مدیریت غیر قابل توجیه حاكمیت جمهوری اسلامی است بر حذر باشد. 

 

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

4 بهمن 1395 برابر 23 ژانویه 2017

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info

 

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران