بازگشت به صفحه اول  
 
 

گزارش کنفرانس پیشکنگره سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

چهارمین کنفرانس پیشکنگره سازمانهای جبهه ملی خارج از کشور روز جمعه یازده اردیبهشت 1394 برابر با اول می ۲۰۱۵ به میزبانی واحد وین در خانه ایران این شهر و با نظامت مهندس بهمن مبشری، عضو هیات اجرائی، برگزار شد. هدف از برگزاری این کنفرانس و نشستهای مشابه آن، بررسی راههای پیشبرد اهداف ملی، بررسی مشکلات ایران و راه حل ها از دیدگاه متخصصان و صاحبنظران میباشد.

ویدئوی سخنرانی آقای دکتر محمد اقتداری

نخستین سخنران کنفرانس، دکتر محمد اقتداری، دکترای اقتصاد بین الملل و استاد اقتصاد در دانشگاههای آمریکا سیاست های اقتصادی کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داد. وی بر اینکه اقتصاد در این کشورها بدرجات مختلف ترکیبی از بخش دولتی اقتصاد و اقتصاد بازار (بخش خصوصی) است تاکید نمود و ادامه داد به این مناسبت اهمیت دارد که متوجه باشیم بحث بر سر یک شیوه اقتصادی ناب نیست بلکه نسبت هائی است که هر کدام از این سیاست های اقتصادی به عنوان محور برای خود در نظر میگیرد. در ایالات متحده آمریکا اقتصاد بازار آزاد حرف اول را میزند در صورتیکه در کشورهای اروپائی دولت بدرجات مختلف در ایجاد تعادل اقتصادی نقشی تعیین کننده دارد. پیشنهاد دکتر اقتداری این بود که مناسبت ترین سیاست اقتصادی برای ایران آینده برنامه ایست متکی بر "اقتصاد رفاه ملی". سیاست اقتصادی که امروز در کشورهای اروپایی شاهد آنیم. در این کشورها فعالیت آزاد اقتصادی میسر میباشد ولی دولت با تنظیم مالیاتها به تناسب درآمد و ثروت، درآمدهای حاصله را صرف تامین نیازهای جامعه و از جمله اقشار و طبقات تنگدست قرار میدهد. به این خاطر است که این کشورها، بویژه کشورهای اسکاندیناوی بطور نسبی از عدالت اجتماعی بالائی برخوردارند. بنظر دکتر اقتداری این مدل اقتصادی می‌تواند مورد توجه جبهه ملی ایران برای اداره اقتصاد ایران باشد.

ویدئوی سخنرانی آقای دکتر بهروز بیات

دومین سخنران، آقای دکتر بهروز بیات، دکترای فیزیک و دارای تحقیقات در برنامه هسته ای ایران بود. دکتر بیات در مورد پرونده هسته‌ای ایران در آژانس انرژی اتمی صحبت کرد و به نگاه جهانی به این پرونده پرداخت و نکات گرهی توافقنامه لوزان، سیاست کشورهای 1+5 و جمهوری اسلامی را بررسی نمود. بنظر وی هر چند عدالت در گستره هاي گوناگون جهاني از جمله هسته اي موجود نيست اما نميتوان حل مشكل هسته اي ايران را كه عاجل است منوط و متصل به برقراري عدالت موعود در جهان دانست. زيرا كه دو روند همزمان و سنكرون نيستند، حل مشكل ايران بايد فوري رخ دهد و مشكل عدالت در جهان اگر اصولا شدني باشد به زمان به مراتب بیشتری نياز دارد.

ویدئوی سخنرانی آقای مهندس کامبیز قائم مقام

سومین سخنران کنفرانس آقای کامبیز قائم مقام عضو هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی خارج از کشور بود. ایشان تحت عنوان "ماجراجویی های نظامی حکومت منافی منافع ملی ماست" از طریق اینترنت سخنرانی کرد و با اشاره به منافات سیاست های ماجراجویانه نظام ایران با منافع ملت ایران گفت که امروزه دوران لشگرکشی‌ها و حملات پادشاهان به سرزمین‌های دیگر به پایان رسیده است. در کشور ما نیز از زمانی که دکتر مصدق پایه‌های استقلال طلبی را بنا گذاشت، خواست و آرمان جامعه ایرانی به سوی فرار از استعمار علنی و غیرعلنی پیش رفته است. آقای قائم مقام در ادامه با اشاره به تفکر حاکم در نظام جمهوری اسلامی بر این تاکید داشت که: بعد از تلاش خمینی برای کنار زدن سلطنت و ورود خلافت، تلاش برای دست بردن در کشورهای همسایه مانند عراق و فلسطین و اسرائیل هم آغاز شد که نتیجه‌اش جنگ هشت ساله ایران و عراق بود. حتی در سال‌های اولیه جنگ، اسرائیل کمک‌های تسلیحاتی به ایران می‌کرد که بعد از ادعای خمینی برای رسیدن از کربلا به قدس، آن‌ها هم احساس خطر کردند. امروز همین سیاست جنگ طلبانه و آشوبگرانه نظام ایران را می‌توان در فضای مداخله جویانه جمهوری اسلامی در کشورهایی مانند سومالی و فیلیپین و... هم دید. اتفاقی که ایران را از نگاه جهانی به خطر بالقوه برای منطقه و حتی جهان تبدیل کرده است.

متاسفانه به علت قطع و وصل ارتباط اینترنتی آقای قائم مقام امکان نیافت که سخنان خود را آنطور که می خواست به پایان رساند.

 

طبق برنامه کنفرانس قرار بود آقای محمد کسائی زاده روزنامه نگار و پژوهشگر در مورد "تاثیر نبود آزادی رسانه ها بر گسترش فساد سیاسی و اقتصادی در ایران" صحبت کند.

متاسفانه ایشان نتوانست به علت کسالت در کنفرانس شرکت نماید و آقای حمید صدر نویسنده و تحلیلگر سیاسی بجای ایشان تحت عنوان "جایگاه جبهه ملی در مبارزات ضد استبدادی و ملی" به سخنرانی پرداخت. ایشان به تاریخچه جبهه ملی، استبداد طولانی حاکم در کشور و اینکه جبهه ملی همواره در فضایی بسته (از دوران شاه تا جمهوری اسلامی) فعالیت داشته است، اشاره نمود و اضافه کرد که خفقان درازمدت باعث کج فهمی‌هایی در مورد آرمان‌ها و اهداف جبهه ملی نزد نسل جدید شده است. ایشان به برخی تفاوتهای جبهه ملی با گروههای ایدئولوژیک اشاره نمود و خاطر نشان ساخت که جبهه ملی سازمانی است که دو بار برنامه هایش در حکومت به اجرا گذاشته شده است، دو سال و 8 ماه دولت مصدق و دولت 37 روزه دکتر شاپور بختیار. بنظر ایشان جبهه ملی را باید با معیارهای جبهه ملی مورد سنجش قرار داد و هرگونه مقایسه آن با سازمانها و گروههای دیگر اقدامی گمراه کننده است.

ویدئوی سخنرانی آقای حمید صدر

 

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

31 اردیبهشت ۱۳۹۴ برابر 21 مه ۲۰۱۵
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info

 

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران