بازگشت به صفحه اول  
 
 

پیام هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

به

کنفرانس سالگرد تولد دکتر محمد مصدق در ژنو

دوستان گرامی،

دیکتاتوری جمهوری اسلامی در ایران، دیکتاتوری صدام در عراق و امروز دیکتاتوری بشار اسد در سوریه همه تاکید روشنی بر آنست که صدمات دیکتاتوری به یک کشور فقط به بند و زنجیر کشیدن مخالفان سیاسی خلاصه نمیشود. فقدان آزادی و دموکراسی در دنیای امروز نه تنها وضع معیشتی و امنیت بلکه به کلیه شئونات جامعه و زندگی مردم خسارات جبران ناپذیری وارد می آورد.

به این جهت بوده است که فرهیختگان کشورمان از صدر مشروطیت تا به امروز برای رعایت حقوق و آزادی ها و استقرار آزادی و دموکراسی تلاش کرده اند. نماد این تلاش ها در صد و ده ساله اخیر، مبارزات دکتر محمد مصدق برای دستیابی به استقلال و دمکراسی میباشد. وی از هیچ کوششی برای تحقق اهداف نهضت مشروطه فروگزار نکرد و دستیابی به استقلال، آزادی و دموکراسی را با جنبش ملی کردن صنعت نفت در سراسر کشور، اگر چه  برای مدتی کوتاه، میسر ساخت. این تلاش ها با کودتای ننگین ۲۸ مرداد متوقف شد اما اهداف و آرزوهای ملی ایرانیان همچنان پابرجا ماند و مبارزه برای تحقق آنها همچنان ادامه دارد.

به نظر ما جلب پشتیبانی مردم برای نهادینه کردن دموکراسی بدون ابزار لازم که مهمترین آنها تشکیلات سیاسی و برنامه و اهداف روشن است، میسر نمیباشد. انتظار اینکه مردم بدون کمک نهادها و تشکل های دموکراتیک و سازمان یافته، بتوانند تحولات اساسی در اوضاع کشور بوجود آورند، بیجاست. دموکراسی تنها زمانی میسر میشود که کشور توسط احزاب و تشکل های خواهان آزادی و دموکراسی با برنامه های سیاسی روشن و مورد تائید مردم اداره شود. تاریخ معاصر ایران همچنین نشان میدهد که هرگونه مقام دائمی یا موروثی مانند رهبر یا پادشاه در مقامات بالای کشور هر چقدر هم در آغاز قانونی باشد، میتواند به مانعی بزرگ در راه رسیدن به دموکراسی و حاکمیت مردم تبدیل گردد.

امروز راه مصدق و نهضت ملی ایران روشن ترین چشم انداز را برای آینده ایران ارائه میدهد. برنامه سیاسی برای دستیابی به آزادی و دموکراسی پیش شرط کار است. طرفداران راه مصدق خواهان استقرار یک حکومت ملی متکی بر اراده ملت، حافظ و ضامن حقوق و آزادی های انسانی و شهروندی کلیه آحاد مردم و طرفدار جدائی دین یا هرگونه ایدئولوژی از حکومت میباشند. حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور در راس این خواستها قرار دارد. همکاری هواداران مصدق بر سر فصول مشترکی که داریم میتواند انگیره ای نو برای طیف و گروه های دیگر جامعه باشد تا اهداف و برنامه های سیاسی خود را ارائه دهند و در صورت یافتن فصول مشترک، بتوانیم اتحاد یا ائتلاف های بادوام و پایداری را برای تحقق دموکراسی بوجود آوریم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور برگزاری سالگرد تولد دکتر محمد مصدق در ژنو را به شما هموطنان عزیز شادباش میگوید و برای کنفرانس شما آرزوی موفقیت کامل دارد.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

26 خرداد 1391 برابر 15 ژوئن 2012

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران