بازگشت به صفحه اول  
 
 

فاجعه خشک شدن دریاچه ارومیه مسئله همه مردم ایران است!

تداوم اعتراضات بحق مردم ارومیه و تبریز به احتمال از میان رفتن دریاچه ارومیه بگوش همه جهانیان رسید. بی توجهی حکومت اسلامی به این فاجعه ملی که بجای نجات دریاچه از خطر خشک شدن همه توان خود را صرف سرکوب اعتراضات مردم آذربایجان می نماید، یکی دیگر ازخصلت های این حکومت ضد ایرانی است. نابودی این دریاچه که تا پایان امسال بیش از شصت در صد آن خشک خواهد شد حیات نزدیک به هفت تا هشت ملیون نفر از هموطنان ما را به خطر انداخته و مزارع حاصل خیزشان را با خطر نابودی مواجه نموده است. بنا به اظهارات متخصصان محیط زیست علاوه برخشکسالی در دوسال گذشته، با بستن رودخانه های زرینه رود و سیمینه رود با چهارده سد گوناگون و خاک ریزی دریاچه برای ساختن یک جاده از میان آن و حفر بیش ازبیست هزار چاه عمیق که آبهای زیرزمینی این منطقه را تخلیه کرده است، همه و همه باعث شده که حیات این دریاچه بیش از پیش بخطر افتد. خشک شدن این دریاچه نه تنها معاش کشاورزان همجوار این دریاچه را تهدید میکند بلکه محیط زیست آنها را نیز با آلودگی هوا و با طوفان های نمک برخاسته از نمکزارهای دریاچه با خطرات جدی مواجه نموده است، تا جائی که کارشناسان نگران بیماریهای شدید و حاد دستگاه تنفسی مردم همجوار دریاچه میباشند و هم اکنون برنامه جا بجا کردن بالغ بر شش ملیون از ساکنین منطقه را در صورت بروز چنین خطری پیش بینی میکنند.

سردمداران جمهوری اسلامی بجای جواب به نگرانی های بحق مردم منطقه تا کنون اعتراضات آنها را با بازداشت، گلوله، گاز اشک آور، دستگیری و زندان پاسخ داده است. ما این رفتار مانند همیشه زورگویانه و غیرانسانی حکومت اسلامی را شدیدا محکوم می نمائیم و از سازمانهای مدنی و کارشناسان دلسوز چه در ایران و چه در خارج از کشور انتظار داریم که سیر جریان این فاجعه انسانی را زیر نظر داشته باشند و مردم را نسبت به عواقب و راههای پیشگیری آن آگاه نمایند.

برای ما روشن است که اینگونه مسائل و مشکلات محیط زیستی در کشورهای دیگر جهان نیز بصورت مکرر پیش آمده و هم اکنون شاهد و ناظر بسیاری از این مشکلات در سراسر جهان میباشیم. دولت ها در حکومتهای دمکراسی برخلاف شیوه های دیکتاتور منشانه جمهوری اسلامی و سردمداران آن مسائل جامعه منجمله مسائل مربوط به محیط زیست را با مردم منطقه به بحث میگذارند و همراه با آنها و متخصصان امر به جستجوی راه حل می پردازند. به همین دلیل نیز کار به شورش مردم منجر نمیشود.

یافتن راه حل مناسب برای برون رفت از این فاجعه نه کاریست آسان و نه مسئله ای که در کوتاه مدت حل و فصل گردد. اقداماتی که سالها با اتخاذ تصمیمات نادرست با خودکامگی و بی توجهی کار را به اینحا رسانده است، نمیتواند یک شبه پایان یابد. مشکل اما، عدم اعتماد مردم به این حکومت و عمال دزد و فاسد آن است که در هر اقدامی اول به منافع شخصی خود و همپالگی های خود می اندیشند. انتظار صبر و حوصله از مردم این منطقه تنها در گرو اعتمادی است که به حکومت خود دارند. اما مسئله اینجاست که اگر چنین اعتمادی به نظام جمهوری اسلامی وجود داشت کار به این جا نمیکشید. این بار اول نیست که حکومت خودکامه جمهوری اسلامی امنیت ملی و حتی در دراز مدت تمامیت ارضی کشور ما را به خطر می اندازد. امروزه ما زمزمه های تجزیه طلبانه ی عاملان بیگانه را از رادیوهای دولت های پشتیبان ایشان میشنویم که دائما به این تحریکات دامن میزنند.

نمکزار شدن دریاچه ارومیه یک فاجعه ملی و نه یک بحران منطقه ای میباشد. این فاجعه با ابعاد قابل ملاحظه آن، صرفنظر از بعد انسانی اش، بدون تردید در سراسر ایران اثرات منفی دیگری نیز خواهد گذاشت. براین اساس از تمام نیروهای آزادیخواه و ملی انتظار داریم که در آگاه نمودن مردم به خطری که تمامیت ارضی ایران را تهدید میکند، کوشا باشند. راه حل رفع این بحران ها همواره یک راه ملی است که از طریق یک اتحاد ملی میسر میشود. جانشین ساختن دیکتاتوری جمهوری اسلامی توسط یک حکومت ملی متکی به آراء مردم و حافظ و ضامن آزادی، دموکراسی، جدائی دین از حکومت و حقوق و آزادی های مردم میتواند راه حل قطعی برای مشکلات و مسائل مملکتی و مردم ما باشد. راهی که ملتهای منطقه خاورمیانه از سال گذشته تا کنون در پیش گرفته اند و برخی از آنها به پیروزی نائل شده، به دیکتاتوری های فاسد و وابسته پایان داده، خود سرنوشت خود را در دست گرفته اند.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

پانزدهم شهریور 1390 برابر ششم سپتامبر 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران