بازگشت به صفحه اول  
 
 

سرکوب اعتراضات مردم برای نجات دریاچه ارومیه را بشدت محکوم میکنیم

اخبار سرکوب وحشیانه مردم در شهرهای تبریز، ارومیه و میانه و انعکاس بین المللی آن، اعتراض مدافعان حفظ محیط زیست در سراسر جهان را برانگیخته است زیرا که امروز محیط زیست یک امر حیاتی و تلاش برای حفظ آن حق بلامنازع مردم است. دریاچه ارومیه، دومین دریاچه بزرگ آب شور در جهان و بیستمین دریاچه بزرگ دنیا میباشد که بسبب احداث جاده بر روی آن و سد سازی های گوناگون بر رودخانه های اطرافش اکنون در معرض نابودی قرار گرفته است. شوره زار شدن این دریاچه منجر به نابودی مناطق حاصلخیز پیرامون آن خواهد شد و از این طریق زندگی بیش از شش ملیون نفر از هموطنان ما را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

اگر در شهرهای تبریز، ارومیه و میانه مردم دست به اعتراضات گسترده می زنند، از آن جهت است که اثرات فاجعه آمیز خشکیدن این دریاچه بر محیط زیست، زندگی و اقتصاد در حال و آینده آگاهند. متاسفانه امروزه تهدید محیط زیست فقط به دریاچه ارومیه و استان آذربایجان محدود نمیشود و برای نمونه احداث غیر مسئولانه نیروگاه اتمی در منطقه زلزله خیز جنوب، ایجاد سدهای غیر لازم در مناطقی که کشاورزی را نابود میکند، غنی سازی اورانیوم، آلودگی هوای تهران نیز بخش هائی از یک فاجعه ملی و سراسری را تشکیل میدهند.

متاسفانه در این میان مثل همیشه شاهد آنیم که گروه های افراطی و تجزیه طلب کوشش دارند تا از نگرانی های بحق مردم آذربایجان در مورد وضعیت دریاچه ارومیه سوء استفاده نموده، آن را به عنوان پشتیبانی از سیاست های تجزیه طلبانه خود قلمداد نمایند. این در حالیست که مردم ایراندوست آذربایجان پاسخ ایشان را همیشه با هوشیاری و قدرت تمام داده اند.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور پشتیبانی کامل خود را از تلاش مردم آذربایجان برای نجات دریاچه ارومیه اعلام میدارد. ما ضمن اینکه بی اعتنائی نظام تمامیت خواه و ضد ایرانی جمهوری اسلامی را نسبت به وضعیت این دریاچه و سرکوب اعتراضات بحق مردم شدیدا محکوم مینمائیم، کوشش عناصر تجزیه طلب برای سوء استفاده از این اعتراضات بسود مقاصد خویش را نیز بعنوان اقدامی تفرقه آمیز و خلاف مصالح ملی مردود میدانیم.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

نهم شهریور 1390 برابر سی و یکم اوت 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران