بازگشت به صفحه اول  
 
 

پیام کنگره مصدق نماد آزادی و دموکراسی (کنگره سوم) به

هنرمندان ایران

هنر، نوزاد آزادی است و استبداد قاتل آن. دو سال از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حکومت اسلامی ایران می گذرد، انتخاباتی که در آن آرای نزدیک به چهل میلیون ایرانی نادیده انگاشته شد و در مقابل به خواست ولی فقیه، محمود احمدی نژاد دوباره سر از صندوقهای رای به در آورد! این دوسال سرشار از حرکتهای اعتراضی گروههای مختلف مردم ایران، در آغاز به نتیجه انتخابات و در نهایت به کل نظام جمهوری اسلامی ایران بود؛ حرکتهائی که جنبش بزرگ اعتراضی مردم ایران را پدید آورد، جنبشی که آزادیخواهان جهان آنرا سرآغاز جنبشهای منطقه برای رسیدن به مردمسالاری می دانند.

در این جنبش شرکت هنرمندان رشته های مختلف گسترده و چشم گیر بود. نویسندگان، شعرا، فیلمسازان، موسیقی دانان، هنرمندان هنرهای تجسمی و بازیگران تئاتر و سینما، به شکلی گسترده به این جنبش پیوستند. چهره برجسته این اقدام جمعی جعفر پناهی فیلمساز و کارگردان سینما گردید که پس از بازداشت و سپری کردن هشتاد و هشت روز در زندان انفرادی، در محکمه جمهوری اسلامی خود سرانه به شش سال حبس تعزیری و بیست سال محرومیت از فیلمسازی و همه فعالیتهای فرهنگی و هنری و حضور در جشنواره ها محکوم شد؛ محکومیتی که هزاران فیلمساز در جشنواره های معتبر جهانی بر ناعادلانه و عجیب بودن آن صحه گذاشتند.

استاد محمدرضا شجریان، موسیقی دان و آوازه خوان مردمی سرزمین ما، در همدلی با مردم و اعتراض به حکومت استبداد در کشتار، دستگیری، شکنجه و اعدام آزادیخواهان، ازسوی رسانه های حکومتی مورد بی احترامی قرار گرفت، اجازه حضور در سالنهای کنسرت و اجرای زنده موسیقی را از دست داد و حتی وزارت ارشاد از صدور مجوز برای آثارش خودداری کرد.

صدها هنرمند هنر خود را به صدای مردم تبدیل کردند. در میان آنها شاعره جوان هیلا صدیقی و استاد مصطفی بادکوبه ای که سروده های اعتراضی ایشان از طریق اینترنت در سراسر جهان پخش شد و باز تاب گسترده ای داشت. پاسخ رژیم به مقاومت هنرمندان مثل همیشه بازداشت و زندان بود. بهمن نصیرزاده معلم و شاعر آذربایجانی در ماکو و بهزاد کردستانی شاعر کرد در مهاباد نیز بازداشت و زندانی شدند.

کنگره سوم سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور، ضمن محکوم کردن بازداشت غیر قانونی هنرمندان و محروم کردن آنان از فعالیتهای هنری و اجتماعی، حمایت خود را از هنرمندان مبارز و آزادیخواه اعلام داشته و از آن دسته از هنرمندانی که دانسته یا نادانسته، به دام حکومت افتاده و به حمایت از آن برخاسته اند، می خواهد تا به آغوش ملت بازگشته و هنر خود را در خدمت استبداد به کار نگیرند و نام خود را به ننگ آلوده نسازند!

کنگره سوم سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

لودویگزهافن آلمان 21 و 22 خرداد 1390 برابر 11 و 12 ژوئن 2011

 

انتشار از طرف:

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

نوزدهم تیر 1390 برابر دهم ژوئیه 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 

 
 
بازگشت به صفحه اول/A>  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران