بازگشت به صفحه اول  
 
 

 سومین کنگره ی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

(کنگره مصدق نماد آزادی و دموکراسی)

کنگره "مصدق نماد آزادی و دموکراسی"، سومین کنگره سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور طی روزهای شنبه و یکشنبه 21 و 22 خرداد 1390، برابر با 11 و 12 ژوئن 2011 با حضور نمایندگان جبهه ملی ایران، مقیم ایالات متحده ی آمریکا، اتریش، آلمان، ایتالیا، بلژیک، سوئد، فرانسه و هلند در شهر لودویگزهافن آلمان برگزار گردید. موضوعات کنگره، حکومت ملی بود. سالن اجلاس کنگره با پرچم سه رنگ شیر و خورشید، تصاویری از زنده یاد دکتر محمد مصدق، رهبر نهضت ملی ایران و شعارهای: «استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه ملی ایران است»، "اتحاد ملی برای دستیابی به یک حکومت ملی"، "آزادی، دموکراسی، جدائی دین از حکومت" و "حکومت ملی بجای حکومت دینی" تزئین شده بود.

در کنار کنفرانس و کنگره سوم نمایشگاه عکسی بر پا بود که بالغ بر ۲۳۰ تصویر را از دوران مختلف زندگی شادروان دکتر مصدق، تصویری تاریخی از افراد مبارز و نامی جبهه ملی ایران از بدو تاسیس و جانباختگان جنبشهای آزادیخواهی مردم ایران، جنبش دانشجویی و جنبش سبز را به نمایش همگان گذاشته بود. شایان ذکر است که تصاویر  اعضای جبهه ملی در چهارچوبی به سه رنگ پرچم ایران و عکسهای جانباختگان جنبش اخیر ایران به رنگ سبز مزین شده بود.

در روز قبل از کنگره، کنفرانس 129 امین زادروز دکتر محمد مصدق در همان محل با هدف بررسی برخی از مشکلات جامعه ایران از دیدگاه متخصصین و صاحبنظران برگزار شد. در این کنفرانس که با سخنان آقای حمید صدر آغاز شد، خانم سهیلا ستاری و آقایان دکتر بهروز بیات، دکتر منصور بیات زاده، احمد رافت، مجید زربخش، علی اصغر سلیمی و دکتر مهرداد عمادی به ایراد سخنرانی هائی پرداختند که بسیار مورد تشویق حاضرین، از جمله نمایندگان کنگره قرار گرفت. متن این سخنرانی ها بعلاوه متن سخنرانی سرکار خانم شهلاشفیق که نتوانسته بود در کنفرانس شرکت کند توسط انترنت در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

قبل از آغاز کنگره در شب بیستم خرداد، شورای عالی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور تشکیل جلسه داد و طبق پیش بینی اساسنامه در مورد حق رای نمایندگان کنگره تصمیم گیری نمود. شورای عالی همچنین طرح نظامنامه اداره جلسات را که از طرف کمیسیون اساسنامه تهیه شده و قبلا برای کلیه اعضا ارسال شده بود، مورد تائید و تصویب قرار داد.

پیام آقایان ادیب برومند و آقای دکتر حسین موسویان از جبهه ملی ایران در کنگره قرائت گردید و مورد استقبال حاصرین قرار گرفت. همچنین پیام دوستان جبهه ملی آمریکا و جبهه ملی آلمان و همچنین پیام اتحاد جمهوریخواهان ایران و سایر شخصیت های حقوقی و حقیقی که بطور جداگانه انتشار خواهد یافت، در کنگره طرح و باعث دلگرمی نمایندگان کنگره گردید.

 

در اولین روز کنگره، پس از خیر مقدم به حاضرین، خواندن سرود ای ایران و اعلام یک دقیقه سکوت برای شهدای راه استقلال و آزادی ایران، تصمیم شورای عالی در مورد اعتبارنامه نمایندگان تائید گردید و کنگره رسمیت یافت. سپس آقای دکتر باقر صمصمامی باتفاق آراء به ریاست کنگره انتخاب شد و در مرحله بعد آقایان بهمن مبشری و امیررضا امیربختیار به عنوان معاونین رئیس انتخاب گردیدند. در اینجا نوبت به گزارش هیات اجرائی رسید و این هیات خلاصه ای از گزارش فعالیت های هیجده ماهه سازمان و هیات اجرائی را بسمع حاضران رسانید. گزارش هیات اجرائی به اتفاق آراء تائید شد.

 

در مرحله بعد کنگره در مورد نام لاتین سازمان و لوگوی آن تصمیم گرفت. پس از آن در مورد راههای بهبود تشکیلات، تبلیغات سازمان، ارتباطات بین المللی و راهکارهای مناسب صحبت شد و پیشنهادات ارزنده ای ارائه گردید. در پایان روز 21 خرداد کمیسیونهای اساسنامه و پیام ها تشکیل شدند. این کمیسیونها نتیجه کار خود را در فردای آن روز به جلسه کنگره ارائه دادند. پیشنهاد تغیییرات کمیسیون در اساسنامه به عنوان ماده واحده در کنگره به تصویب رسید.

پس از آنکه خبر جان باختن آقای رضا هدی صابر در زندان به کنگره رسید، بمناسبت آن یک دقیقه سکوت داده شد و بیانیه ای از طرف نمایندگان کنگره انتشار یافت.

سپس پیشنهادی طرح و تصویب شد که به اعضاء سازمان در اروپا توصیه مینمود که تا شش ماه آینده با کمک گرفتن از اعضا و شاخه های کشوری سازمان، اقدام به برگزاری اجلاس سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا بر اساس منشور، برنامه سیاسی و سایر مصوبات سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور بنمایند. به این منظور اعضاء سازمان در اروپا جلسه ای ترتیب دادند و جمعی از ایشان داوطلب شدند که کار تدارک این اجلاس را پی گیری نمایند.

در اینجا کنگره وارد مرحله انتخاب اعضاء شورای عالی شده، پس از معرفی کاندیداها و طرح سوال از آنان، اشخاص زیر را باتفاق آراء به عنوان اعضاء شورای عالی سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور انتخاب نمود:

خانم پری الفتی،

خانم پروانه قائم مقام

و آقایان

امیررضا امیر بختیار،

امیر حسین توسطی،

دکتر حسین اشراقی،

کورش افطسی،

دکتر محمد اقتداری،

منوچهر تقوی بیات،

محمد حسین جعفری،

مهدی علیا،

دکتر فضل اله روحانی،

دکتر عزیزاله کرملو،

حمید صدر،

دکتر باقر صمصامی،

مهندس کامبیز قائم مقام،

دکتر محسن قائم مقام،

مهندس بهمن مبشری،

دکتر محمد علی مهراسا،

دکتر همایون مهمنش،

مهندس دارا نیرویی و

حسین وصال.

در مرحله بعد کنگره وارد انتخاب اعضا هیات اجرائی شد و آقایان

مهندس کامبیز قائم مقام،

مهندس بهمن مبشری و

دکتر همایون مهمنش

بعنوان اعضا هیات اجرائی انتخاب شدند.

در آخرین مرحله کمیسیون قطعنامه ها گزارش کار خود را داد و پس از اظهار نظر نمایندگان در مورد قطعنامه و طرح های تهیه شده برای پیام ها، کنگره با سرود ای ایران با موفقیت به پایان رسید.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

بیست و سوم خرداد 1390 برابر سیزدهم ژوئن 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 

 

 

 

 

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران