بازگشت به صفحه اول  
 
 

ا

روز معلم فرخنده باد؛ ما پایگاه معلم و شأن تعلیم و تربیّت را گرامی می داریم!

به هر زبان و به هر راه و وسیله از معلمان، یعنی این توسعه دهندگان فرهنگ عمومی قدردانی شود، بازهم حق مطلب ادا نشده و منزلت معلم را بازگویه نکرده ایم.

روز 12 اردیبهشت ماه را روز معلم نام نهاده اند. مناسبت این روز و این نامگذاری به این است که در 12 اردیبهشت سال 1340 خورشیدی، به هنگام نخست وزیری یکی از مهره های بزرگ رژیم سلطنتی و فراماسون اعظم «شریف امامی»، معلمان تهران به عنوان اعتراض به اندک بودن حقوق و تنگی معیشت خود و خانواده شان، در برابر مجلس شورای ملی جمع شدند تا صدای خود را به گوش نمایندگان مجلس برسانند و احقاق حق کنند. البته مجلس شورائی که نمایندگانش نه نماینده ی مردم، بل همه دست چینهای حاکمیّت و ساواک بودند. متاسفانه به جای شنیدن صدای اعتراض معلمان و رسیدگی به وضع معیشت این خادمان اجتماع، در این روز پلیس و ساواک رژیم پهلوی سبعانه به تجمع مسالمت آمیز معلمان و فرهنگیان حمله کرد که درنتیجه ابوالحسن خانعلی دبیر عربی و ادبیات دبیرستانهای تهران کشته و چندین نفر زخمی شدند. فرهنگیان از همان زمان این روز را به نام «روز معلم» نام نهادند و آن را گرامی داشتند.

گرچه رژیم معلم ستیز و آدمکش حکومت اسلامی در ایران مناسبتی دیگر برای این روز جُسته و ساخته است و فریبکارانه آن را به ترور و مرگ شیخ مرتضی مطهری وصل کرده است، اما همگان می دانند و تاریخ گواه است که شیخ مرتضی در روز 11 اردیبهشت سال 1358 ترور و کشته شد؛ و روز 12 اردیبهشت 1340روز تجمع اعتراضی فرهنگیان و جان باختن خانعلی است که معلمان ایران از همان سال و 18 سال پیش از آن تاریخ، این روز را به نام «روز معلم» نامیده اند.

متاسفانه در هر دو رژیم شاهی و آخوندی، هیچگاه زمامداران و دولتیان عنایتی و توجهی نسبت به رفاه این قشر نداشته اند و هیچ گامی در جهت رفع نیاز قشر تعلیم دهندۀ دانش برنداشته اند. از آن زمان تاکنون، در هر دو رژیم شاهی و آخوندی، آموزگاران و دبیران و دانشگاهیان و اهل تعلیم، پیوسته و لاینقطع برای رسیدن به یک رفاه نسبی، در تکاپو و مبارزه بوده اند و پاسخی جز زندان و شکنجه و حتا اعدام نیافته اند.

شأن و مقام معلم از نظر والائی جای انکار ندارد؛ و احترام همگان نسبت به این قشر زحمتکش و خدمتگذار، از هر نظر روشن و چشمگیر است. تلاش و زحمت و خدمت معلمان و تعلیم دهندگان دانش و معرفت را نمی توان با هیچ گروه و قشری مقایسه کرد؛ و جایگاه معلم و مدرس، چنان بلند است که که همانندی برایش نمی توان یافت. یک ساعت تدریس و آموزش را با یک روز کار بدنی نیز نمی توان برابر گرفت. باید معلم بوده باشی تا بدانی و بتوانی تفاوت بین این دو را دریابی. این را به یقین بدانیم و باور کنیم که معلمان و آموزش دهندگان، انسانسازان واقعی اند و باید با دیگر سازندگان متفات باشند؛ و لاجرم از احترامی بیشتر برخوردار شوند.

سازمانهای جبهه ملی ایران در برون میهن، روز معلم را به تمام آموزگاران، دبیران و استادان دانشگاه ها خصوصاً؛ و به تمام دانش آموزان و دانشجویان و ملت بزرگ ایران عموما، شادباش می گوید. روز معلم را و مقام معلم را بسیار گرامی داشته و آن را پاس می دارد.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

هفتم اردیبهشت 1390 برابر بیست و هفتم آوریل 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 
 
بازگشت به صفحه اول/A>  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران