بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

کودتای بیست و هشت اَمرداد ماه 1332 خورشیدی! سال تلخ...

برگردیم!

برگردیم به گذشته ها؛ سر بگردانیم برقفا؛ و به 25 سال پیش از انقلاب (موسوم به اسلامی) نظری بیفکنیم؛ برگردیم به امرداد ماه 57 سال پیش، و یاد آوریم هرآنچه را در روز بیست و هشتم آن ماه برمیهن و نهضت ملی ایران رفت. برگردیم و بر خلاف نظر ساده لوحان و تُنُک مایگانی که کودتای بیست و هشت مرداد 1332 خورشیدی را با بساط نمایش عاشورای حسین تخت می زنند، رخداد را همانگونه که بوده است مرورکنیم. برگردیم و پشت سر خویش را نظاره کنیم و یاد آوریم مصیبتی را که به نکبت کنونی انجامید. برگردیم به زمانی که عوامل داخلی و نیروهای بیگانه چه آسان و ارزان دموکراسی نوپای میهن را با کودتای شیطانی منکوب کردند.

آن گاه آوا برآوریم: کودتای کذائی نه فراموش شدنی است و نه قابل قیاس با نمایشنامه هائی که چهارده قرن است آخوندها و آخوندیسم نوشته اند؛ و مرتب می سازند و می پردازند.

تاریخ پدیده ای است روان؛ و وقایع تاریخی نیز، در هر جامعه و کشوری گذرگاه خود را می یابد؛ و این گذرگاه چون کهکشانی اگر نه بر روی زمین که بر حافظه ی مردم آن سامان شیار انداخته و راه گشوده است. کودتای 28 امرداد ماه 1332 تاریخ را شیار زده؛ و تاریخ ایران - و حتا جهان- آن را ضبط و ثبت کرده است. این مصیبت ملی، تصویر است، نه تصور؛ واقعیّت است، نه تخیل؛ و حقیقت است، نه مجاز. تصویِرِ واقعیّتی که با هیچ ترفندی از حافظه ی تاریخ پاک نخواهد شد. اگر کودتای سوم اسفند ماه 1299 خورشیدی که به سلطنت خاندان پهلوی منجر شد، همچنان در حافظۀ تاریخ ماندگار است، مطمئن باشیم کودتای 28 امرداد ماه 1332 نیز در همین تاریخ ثبت و ماندنی شده است. نه آن کودتا را تاریخ از یاد خواهد برد و نه این کودتا رافراموش می کند!

کودتای بیست و هشت امرداد ماه، گرچه در زمان خود موفق بود و غارتگران را دوباره بر ثروت کشور ما چیره کرد، اما چنان ویرانگر و بدفرجام شد که 25 سال پس از آن، بازتابش به صورت انقلابی فراگیر جامعه ی ایران را درخود پیچید؛ و زهرش در لوای دین به کام اجتماع ریخته شد و پیکرۀ جامعه را مسموم کرد. اگر این کودتا در ذهن و پندار هوادارن دموکراسی لکه ی ننگی به شمار می آید، به همان میزان نقطه ی عطفی شده است در تاریخ؛ تاریخ مرحله ای که پادشاه مشروطه اش، برضد ملت با اجانب همگام و همدست می شود؛ و لاجرم سرانجامی تلخ را نیز تجربه می کند.

جبهه ملی ایران که این کودتا علیه رهبرش زنده یاد دکتر مصدق و دولت ملی او صورت گرفت، به تبع تاریخ همواره این فاجعه را به یاد دارد و آن را محکوم کرده و میکند. خوشبختانه گذر زمان و سیر وقایع اتفاقیّه در عصر کنونی، سالهاست سیاستمداران و جامعه شناسان بی طرف و بی غرض جهان را به این نتیجه ی محتوم رسانده است که آن کودتا، مسبب تمام بدبختیهای سه دهه اخیر اگر نه درجهان، دستکم در خاورمیانه و خاور نزدیک شده است. و آنچه تلخی در این سالها بر جهان رفته است، ثمره ی آن ضربه ای است که استعمار و استثمار به نهضت مردم ایران وارد آورد.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور در سالروز آن فاجعه، ضمن محکوم کردن آن کودتا و هر گونه اقدام خصمانه علیه مردم و آرمانهای مردمی، یاد تمام جانباختگان راه آزادی را گرامی داشته و ضمن ارج و قدر نهادن به زحمات و رنجهای مبارزان راه وطن، از رنج و مبارزات جدید ملت ایران برای کسب آزادی با تمام وجود پشتیبانی می کند؛ و این جنبش نو را احیای آن نهضت می داند.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

بیست و دوم مرداد 1389 برابر سیزدهم اوت 2010

http://www.iranazad.info

info@iranazad.info

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران