بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

وضع امروز معلمان با آینده آموزش و پرورش در کشور

ارتباط مستقیم دارد!

 روز 14 بهمن کانون صنفی معلمان ایران با صدور بیانیه ای از "همکاران فرهنگی، مدیران محترم و معلمان دلسوز" خواست که برای آنکه "یک بار دیگر با اتحاد و همدلی خویش حقوق حقّه خود را که همانا اجرای قانون مصوب مجلس است از دولت مطالبه نمایند"، از سوم تا پنجم  اسفند به اقدامات اعتراضی و اعتصاب عمومی دست زنند. وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی در پاسخ، وضعیت معلمان را نتیجه کسر بودجه عمومی دانسته، اعلام نمود: "ما توقعات را بالا برده ایم" و "ببینیم معلمان چگونه جولان میدهند".

معلمان سوال میکنند: "مشکل اصلی کجاست که پس ازگذشت سی سال از انقلاب اسلامی، هنوز هم حقوق معلمان را به درستی پرداخت نمی کنند؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است که معلمان کشور که از قشر تحصیل کرده و از افراد موفق در وادی علم و دانشند از زندگی زیر خط فقر خارج شوند یا باز هم باید در اثر فشار مسائل اقتصادی به اموری خارج از شان و تخصص خود بپردازند؟".

بی اعتنائی مسئولین به وضع معیشتی معلمان در زمانی است که جمهوری اسلامی به منظور تقابل ایدئولوژیک با قدرت های جهانی، که سیاستی در تقابل با منافع ملی ایران است، میلیاردها دلار از در آمدهای کشور را صرف تسلیحات، کمک به بنیادگرایان اسلامی و افراطیون جهان میکند. در زمانی است که دولت سه میلیارد تومان به ایجاد و افزایش دارالقرآن ها در مدارس و تحقق طرح مسجد محوری مدارس برای ایجاد پایگاه های بنیادگرائی در آنها اختصاص میدهد و همچنین برای سفرهای استانی رئیس و اعضا دولت، که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری جنبه تبلیغات گروهی آشکارتری دارد، میلیاردها تومان صرف میکند. در چنین شرائطی حتی قوانین تصویب شده در مورد معلمان به اجرا در نمیآید، معلمان در وضعیتی نامعلوم میمانند و فرهنگیانی که برای بهبود وضع خود دست به اعتراض میزنند دستگیر و روانه زندان میشوند.

آموزش و پروش از ستون های اصلی ترقی و اعتلای جامعه است و به ویژه اگر معلم از یک زندگی مرفه برخوردار نباشد نمیتواند تمام هم و غم خود را معطوف تعلیم نوباوگان و نوجوانان کند. سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور پشتیبانی کامل خود را از مبارزات مدنی معلمان برای احقاق حقوق حقه خویش اعلام میدارد و از مردم و کلیه گروه های صنفی و احتماعی دیگر انتظار دارد که به این قشر فرهیخته که وضع معیشتی آن با آینده آموزش و پرورش و نهایتا کشور ارتباط مستقیم دارد، با تمام امکانات یاری رسانند.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

بیست و پنجم بهمن ماه 1387 برابر 13 فوریه 2009

 

 
 
بازگشت به صفحه اول