بازگشت به صفحه اول  
 
 

بیانیه ی اجلاس کارلسروهه

دیدار هیاًتی از مسئولان سازمانهای جبهه ملی ایران درخارج از کشور

از ملیون و اعضا با سابقه جبهه ملی در شهر کارلسروهه ـ آلمان

بنا به دعوت یکی از اعضاء هیأت مشاوران ( منتخب پیش کنگره ی سازمان های جبهه ی ملی ایران در خارج از کشور) مقیم کارلسروهه، هیأتی از مسئولان سازمان، در روز بیست و سوم دی ماه ۱۳۸۶، برابر سیزدهم ژانویه 2008، ساعت 14 تا 18، با جمعی از اعضاء با سابقه جبهه ملی در آلمان، در شهر کارلسروهه نشست مشترکی برگذار نمودند.

حاضرین پس از بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل کشور و جبهه ی ملی به نتایج زیر رسیدند:

1.     وجود تشکیلات سیاسی جبهه ملی ایران در خارج از کشور و فعالیت مستمر آن برای موثر تر ساختن کوشش های طرفداران نهضت ملی یک ضرورت انکار ناپذیر است. این تشکیلات میتواند ضمن افشاء دیکتاتوری جمهوری اسلامی، زیرپا گذاشتن حقوق انسانی و اجتماعی ایرانیان از جانب رژیم را به مسأله طرفداران جهانی حقوق بشر تبدیل نماید. همچنین میتواند با جلب نیروهای تازه به راه این مبارزه و انتقال تجربه های دیرینه ی جبهه ی ملی ایران در داخل و خارج از کشور به آنان، در جهت اعتلای این تشکیلات و مبارزات آن بکوشد.

2.     فراهم شدن شرایط بیان اراده ملت برای بر کنار کردن دیکتاتوری حاکم و استقرار دموکراسی شرط لازم و اولیه هر گونه تحول اساسی در کشور است. تحقق این مهم همچنین منوط به گروهی از عوامل گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بین المللی و جز اینهاست که معمولأ خارج از حیطه اراده فعالان و تشکل های سیاسی عمل می کنند. وظیفه ملیون تبدیل جبهه ملی به یک تشکیلات سیاسی مدرن با برنامه روشن در زمینه های مختلف حیات کشور و فراهم نمودن آن پتانسیل سیاسی، فکری و انسانی متشکل و آماده ای است که بتواند در زمان لازم امکان واقعی انتخاب میان سکون یا تحول را برای مردم ایران فراهم کند. در این صورت مردم خواهند دانست که اگر برای برکناری دیکتاتوری و استقرار دموکراسی وارد میدان شوند، جانشینی ملی و شناخته شده وجود دارد که میتواند زمام کارهای کشور را بدست گرفته با یاری و پشتیبانی آنان و در محیط اعتماد ملی در راه استقرار دموکراسی پایدار و بهبود وضع زندگی ملت دست بکار اقدام شود.

3.     توفیق در حل مسائل امروز جامعه ایران تنها از طریق بکار گیری توانائی های علمی، تجربی و کارشناسانه همراه با دوری جوئی از آزمایش های تکراری با زندگی و سرنوشت مردم ممکن خواهد بود و موفقیت یک سازمان سیاسی در این زمینه منوط به جلب یاری کارشناسان است. خوشبختانه بسیاری از کارشناسان و متخصصین ایرانی داخل و خارج کشور در رشته های مختلف سرآمدند و به سبب علاقه ای که به کشور خود دارند در شرایطی که با استقرار دموکراسی و امنیت فراهم می شود از همکاری برای بهبود وضع مردم و کشور دریغ نمی کنند. لازم است با یاری گرفتن هرچه بیشتر از این کارشناسان برنامه ها و پیشنهادات دقیق و تجربه شده ای در زمینه های مختلف ارائه شود.

4.      برخورد به گذشته، بویژه در حیات یک ملت، روشنگر راه آینده است. شرکت کنندگان در نشست کارلسروهه پیشنهاد میکنند کمیسیونی برای بررسی سیاست ها و اقدامات جبهه ملی ایران تشکیل شود و وظیفه داشته باشد نقادانه به گذشته جبهه ملی برخورد کند. گزارش این کمیسیون در سازمان و نیز در افکار عمومی به بحث گذارده شود و در صورت لزوم تکمیل و تصحیح شده، با صلاحدید مسئولین انتشار یابد.

در پایان این نشست، دوستان علاقه خود را به فعالیت در سطح واحد منطقه ای اعلام کرده، پیوند قدیمی خود را با سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور، مورد تأکید قرار دادند.

اول بهمن ماه ۱۳۸۶، برابر با بیست و یکم ژانویه 2008

هیات اجرائی موقت سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

دکتر پرویز داورپناه ــ مهندس کامبیز قائم مقام ــ دکتر همایون مهمنش

 

 
 
بازگشت به صفحه اول