بازگشت به صفحه اول  
 
 

دانشجویان و دانشگاهیان را تنها نگذاریم

جمهوری اسلامی نه تنها قادر به حل مشکلات جامعه نیست بلکه خود به یکی از بزرگترین مشکلات آن تبدیل شده است. بحران سازی های حکومت نشانه عجز آن در حل مسائل جامعه است. سیاست خارجی این رژیم امنیت کشور را به خطر انداخته و آن را هر روز به فاجعه ای بزرگ نزدیک تر می کند. سیاست های اقتصادی رژیم کشور ثروتمندی مانند ایران را به فقر و فلاکت کشانده است. تقریبا در همه زمینه های دیگر نیز از جمله اشتغال، وضع معیشتی و رعایت حقوق و آزادی ها، زندگی آنچنان بر مردم تباه شده است که اکثر گروه های اجتماعی مجبور به اعتراض و مقاومت شده اند و نارضائی آنها رو به گسترش است. نظام خود را در مقابل اکثر گروه های اجتماعی بویژه زنان، کارگران، معلمین، جوانان، روزنامه نگاران، دانشجویان و دانشگاهیان قرار داده است و جای تعجب نیست اگر آینده خود را در خطر می بیند. با وجود این سردمداران بجای کوشش برای یافتن راه حل های مناسب، در صدد خاموش کردن صدای اعتراض مردمند. غافل از آنکه حتی اگر موفق هم شوند مساله که همان عدم توانائی آنان در اداره درست امور میباشد همچنان برجای خود باقی است و دیر یا زود صدای اعتراض اینبار چه بسا رساتر از گوشه ای دیگر بلند خواهد شد.

مدتی است که سیاست سرکوب علیه دانشجویان و دانشگاهیان که از اعضا حساس جامعه اند و همواره علاوه بر طرح مطالبات به حق صنفی خود، در مقابل نابسامانی ها، دیکتاتوری و ضعف مدیریت زنگ های خطر را به صدا در آورده و دست به اعتراض میزنند، تشدید شده و آنها بار دیگر هدف انتقام جوئی و وحشیگری های دیکتاتوری قرار گرفته اند. عده زیادی از دانشجویان از تحصیل محروم گردیده و استادان اخراج شده اند. از حدود یک ماه پیش، 9 نفر از دانشجویان دانشگاه امیر کبیر به بهانه های واهی دستگیر شده و تحت فشار و احیانا شکنجه قرار گرفته اند. سازمان ديده بان حقوق بشر اعلام کرده است: "فعالان دانشجويی با خطر جدی اذيت و آزار فيزيکی و شکنجه در بازداشتگاه های امنيتی مواجه هستند. سازمان ديده بان حقوق بشر بيش از ده ها مصاحبه با دانشجويان زندانی سابق انجام داده است که همگی شهادت داده اند که از همان ابتدا از سوی بازجويان مورد بد رفتاری فيزيکی قرار گرفتند تا اعترافات دروغين و خلاف واقع بيان کنند".

در شرائط حساس کنونی اجازه نداریم دانشجویان، دانشگاهیان و گروههائی که در صفوف اول مقاومت هستند را تنها گذاریم. لازم است مدافعین راه آزادی و حقوق بشر دست به دست هم داده به پشتیبانی از حقوق و آزادی های مردم و بویژه دانشجویان و دانشگاهیان بپردازند.

پاینده ایران   ـ   پیروز جبهه ملی ایران

دوم تیرماه 1386

هیئت اجرائی موقت سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

دکتر پرویز داورپناه   ــ   مهندس کامبیز قائم مقام   ــ   دکتر همایون مهمنش 

 

 
 
بازگشت به صفحه اول